Style digest

# jak studiować modę za darmo

Przez większą część mojego życia, moda była dla mnie tylko dodatkiem. Nie należałam osób, które od najmłodszych lat śledziły Vogue’a, obowiązujące trendy, czy też pokazy projektantów. Zawsze doceniałam to jaki wpływ ma na społeczeństwo, ale nigdy nie marzyłam o tym, by w mojej szafie pojawiła się Prada, czy Louis Vuitton. Zmieniło się to z chwilą, w której zamieszkałam w Barcelonie. Nie potrafię wskazać jednego, przełomowego momentu. Nie interesowała mnie już praca pracownika socjalnego. Zresztą nie mogłam wykonywać tego zawodu bez zaawansowanej znajomości hiszpańskiego i katalońskiego. Jednocześnie był to okres, w którym zetknęłam się ze światem mody, pracując przez pewien okres jako fotomodelka.

Wtedy rozbudziła się we mnie ciekawość. Podsycona tym, że w Barcelona należy do miast, w którym rozkwita świat mody. Pełna zapału rozpoczęłam poszukiwanie szkół, kursów, programów. Odkrywając jednocześnie, że branża modowa w ostatnim czasie straciła swój prestiżowy charakter, stając się elementem bezlitosnego biznesu. Powstało wiele miejsc, w którym mogą kształcić się osoby zainteresowane modą. Jednak ta edukacja najczęściej wiąże się z niebotycznymi kosztami.

W Barcelonie są to ceny, które sięgają kilkunastu tysięcy euro rocznie. Należę do osób, które wierzą w to, że naprawdę warto inwestować w edukację. Jednak nie wtedy, gdy ceny przekraczają granicę absurdu. Tym bardziej w sytuacji, w której ceny są nieadekwatnego do oferowanego programu.

Przez dłuższy czas szukałam innych opcji. Szukając możliwości studiowania mody za o wiele mniejszą kwotę. O ile nie za darmo. Wierząc w to, że wszystko zależy od naszych chęci, pasji oraz zaangażowania. Za tydzień organizuję swój pierwszy showroom, dla jednej z marek, z którą współpracuję. Jednym słowem- wszystko jest możliwe.

o_1a4bkavhq1nng1d8j10vd1bt6i0c7_new

Jak studiować modę ‚za darmo’?

W Polsce ten problem jest o wiele mniejszy, ponieważ wiele Uniwersytetów oferuje kierunki związane z modą. Chociażby Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (projektowanie ubioru), czy Wydział Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi (Wzornictwo, Tkanina i Ubiór).

Co jednak z osobami, które nie są zainteresowane karierą Uniwersytecką?

Wykorzystaj to co masz:

# zapoznaj się z darmowymi kursami online

Chociaż nie jest ich wiele, część z nich oferuje naprawdę rzetelną wiedzę, dzięki której możemy zdobyć podstawy niezbędne, do dalszego rozwoju w świecie mody.

Między innymi całkowicie bezpłatny kurs oferowany przez jeden z najsłynniejszych Uniwersytetów w Mediolanie- Uniwersytet Bocconi. Na platformie coursera w ciągu pięciu tygodni możemy zdobyć wiedzę z zakresu Management of Fashion and Luxury Companies.

Oczywiście nie można tu nie wspomnieć o University of Fashion, który oferuje darmową edukację z zakresu CAD, Prdouct Development, Fashion Art, Sewing, Drapping, Fashion Buisness. Za naprawdę niewielką dopłatą otrzymamy dostęp do jeszcze większej ilości materiałów edukacyjnych.

Bez tytułu

# miejsca w sieci

Dzień zaczynam zwykle nie od przeglądania Facebooka, lecz o lektury takich portali jak Into The FashionBuisness of Fashion, Decoded Fashion, Visual Magazine W automatycznych zakładkach figuruje u mnie także Brytyjski Vogue, Trendspot.pl, czy Fashionpost.pl, Sezonmag.pl.

Oczywiście nie mogłabym wymienić tutaj blogów, które uważam za nieocenione źródło informacji, między innymi:

Za pomocą blogów możemy nabyć także praktyczne umiejętności. Od stycznia rozpoczynam formalną edukację z  zakresu konstrukcji, modelowania, szycia i konfekcjonowania odzieży. Pewnie nigdy bym się do tego nie przekonała, gdyby nie blog Julii Marek, która z niesamowitą pasją przybliża świat szycia.

# książki, filmy & dokumenty

To prawdziwa skarbnica wiedzy o modzie. Właściwie to właśnie od tego powinna zacząć każda osoba, która interesuje się tym światem. Nie istnieje spis pozycji, które powinna znać osoba interesująca się modą. Nie zapominajmy, że ta branża wymaga nieustannej edukacji, ciekawości, entuzjazmu.

Co aktualnie polecam?

książki:

 • WOMEN IN CLOTHES / SHEILA HETI, HEIDI JULAVITS AND LEANNE SHAPTON
 • THE SARTORIALIST / SCOTT SCHUMAN
 • GRACE: A MEMOIR / GRACE CODDINGTON
 • CHAMPAGNE SUPERNOVAS / MAUREEN CALLAHAN
 • THE GLASS OF FASHION: A PERSONAL HISTORY OF FIFTY YEARS OF CHANGING TASTES AND THE PEOPLE WHO HAVE INSPIRED THEM/ CECIL BEATON

filmy&dokumenty:

Zupełnie nieszablonowo na pierwszym miejscu stawiam kanał youtube Brytyjskiego Vouge’a. Ostatnie dokumenty to lektura obowiązkowa. Nie tylko dla pasjonatów mody. Między innymi „Future of Fashion” zrezalizowany przez A. Chang.

Poza tym kilka moich ulubionych dokumentów:

 • Diana Vreeland: The Eye Has to Travel, reż. Lisa Immordino Vreeland, 2011
 • The Secret World of Haute Couture, prod. BBC, 2007
 • Yohji Yamamoto: This Is My Dream, reż. Theo Stanley, 2011
 • Marc Jacobs & Louis Vuitton, Loïc Prigent, 2007
 • Valentino: The Last Emperor, reż. Matt Tyrnauer, 2008
 • McQueen and I, reż. Louise Osmond, 2011
 • The Tents, reż. James Belzer, 2012

Oczywiście świetnym źródłem wiedzy wciąż są magazyny modowe. Szczególnie takie jak: Vogue’a, czy Harper’s Baazar. Nawet jeśli coraz częściej tracą swoją niezależność na rzecz reklam.


Nie sądzę, by istniał jeden przepis na zdobycie wiedzy na temat świata mody. Zwłaszcza, że nieustannie się rozwija, oferując nam nowe kategorie, a co za tym idzie: nowe formy kształcenia. W końcu jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał nawet o takich kierunkach jak psychologia mody. Istnieją szkoły, które słyną ze swojej renomy i oferują edukację, o której marzy większość pasjonatów mody. Co nie oznacza, że brak środków/możliwości na zdobycie wiedzy w takich miejscach, dyskwalifikuje nas z możliwości pracy w modzie oraz nabywania nowych kwalifikacji. Nie ważne, czy wiążesz z tym swoją przyszłość, czy jesteś pasjonatem- nic nie stoi na przeszkodzie zdobycie edukacji w tym zakresie.  Niezwykłe jest to, że praca w modzie oferuje nam rozwój różnorodny rozwój kariery wolny od jakichkolwiek schematów. Najważniejszą kwestię pozostaje praktyka. Nieważne, czy jest to praca w magazynie w Zarze, czy bezpłatny staż w rozwijającym się portalu modowym. Branża modowa to wymagający rynek, w którym coraz większą uwagę zwraca się na interdyscyplinaroność i zadaniowość. Wciąż jednak najważniejszymi wartościami są prawdziwa pasja, talent, umiejętność dostrzegania inspiracji oraz zaangażowanie.

You Might Also Like

 • Cudownie to wszystko opisałaś. Uwielbiam ludzi z pasją a Ty swoją odzwierciedlasz w każdym aspekcie. Tęsknie za sesją zdjęciową w Twoim wykonaniu, powinnaś częściej raczyć Nas swoją piękną osobą;)

  • Dziękuję! Ok, właściwie to właśnie się zaczerwieniłam :) Nowe sesje na pewno się pojawią! :)

 • Widać, że jest to temat, w którym się odnajdujesz. Cenna dawka informacji to trzeba przyznać. Mimo tego, że jakoś szczególnie w świecie mody nie siedzę to czytalam twój artykuł z przyjemnością :) na pewno zerknę na polecane tytuły tych dokumentów. Uwielbiam tego typu filmy.

  Buziaki! Xx

  • Nigdy nie mów nigdy! :) Ja także nie należałam osób, które w ogóle nie czuły się związane ze światem mody :D

 • Wow, w sumie zdobycie tej wiedzy nie jest czymś niemożliwym kiedy na prawdę tego się chce. Nie wiem czy to do końca moje klimaty, czy to ten kierunek, ale chętnie zgłębię tajniki mody. Kto wie kiedy się przyda, a może obudzi się w mnie coś więcej do tego. Zapisuję sobie w zakładkach post i będę często wracać po linki, dziękuję.

  • Idealnie to podsumowałaś! Moim zdaniem warto, chociażby, by stać się bardziej świadomym konsumentem, bądź po prostu zaspokoić ciekawość :)

 • Własny showroom – wow :)
  Wspaniały tekst. Nie sądziłam, że jest tyle możliwości zdobywania wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo zmotywowalas mnie do rozwijanie siebie i do walki o swoje marzenia :)

  • W takim razie pozostaje mi tylko trzymać kciuki za ich pomyślną realizację! Powodzenia! :)

 • Zawsze śmiałam się z dziewczyn, które interesowały się modą, bo wydawało mi się to takie błache i głupiutkie. Sama dorosłam i… zaczęłam interesować się modą. Jeśli tylko jestem w podróży, kupuję Vogue. Co miesiąc przeglądam modowe magazyny i sprawdzam najsłynniejsze blogerki modowe. Nagle moda stała się dla mnie pasją i jestem w szoku że jestem w stanie rozpoznać kreacje topowych projektantów.
  Zachęciłaś mnie jednak by zabrać się za choć podstawową edukację w tej dziedzinie. Trzymaj kciuki! :)

  • Trzymam i chętnie służę pomocą! :) Szczególnie polecam University of Fashion, daje fantastyczne podstawy :) Skądś znam to kolekcjonowanie Vogue’a. Do dziś żałuję, że wciąż nie doczekaliśmy się polskiego wydania.

   • Polskie wydanie pewnie nie byłoby już tak kręcące. Z resztą 90% reklam chyba bym sobie darowała.

    • To ciekawe, akurat piszę pracę na temat reklam w tym magazynie. Właściwie to jedna wielka reklama natywna, ale o to właśnie chodzi. Vogue pozwala nam marzyć, zabiera nas do zupełnie innego świata. Dlaczego, by się na to nie zgodzić? :)

     • Ja lubię te reklamy przeglądać, ale raz na jakiś czas. Gdybym miała oglądać je co miesiąc, to chyba nie byłabym aż tak szczęśliwa.

 • Bardzo dziękuję Ci za ten post, bo interesuję się modą i zawsze szukam czegoś aby zgłębić ją jak najbardziej! :-)

 • Niesamowite, jak to wszystko zebrałaś! Ten post to prawdziwa skarbnica wiedzy, brawo. Trzymam kciuki za showroom, mam nadzieję, że podzielisz się emocjami na blogu :)

 • Pingback: Résumé .#11 – przegląd listopada – Alabasterfox()

 • MC

  Świetne rady! Robiłam kurs na Courserze, ale nie słyszałam nigdy wcześniej o University of Fashion, chętnie zobaczę jak w modzie wykorzystuje się oprogramowanie CAD. Dotychczas czytywałam tylko Buisness of Fashion, pora to zmienić! :)

  • Uwielbiam University of Fashion. Zwłaszcza, że stale pojawiają się jakieś nowości :)

 • Pingback: Learn something new each day!()