Daily round

# learn something new each day!

english
spanish

Jakiś czas temu postanowiłam regularnie podejmować nowe wyzwania. Zaczęło się wymarzonego powrotu do baletu,  odkrywania nowych miejsc, czy wprowadzenia zmian na blogu. Jednocześnie dążąc do tego, by opanowanie nowych umiejętności, nauczenia się dotąd nieznanych mi rzeczy, zagłębiania się w interesujące mnie tematy, stało rzeczy stało się moim nowym elementem codzienności. Swoistą rutyną, którą mogłabym wykorzystać dla nieustannego poznawania otaczającego mnie świata.

Nie dlatego, że nie czuję się usatysfakcjonowana z tym co do tej pory udało mi się osiągnąć. Wręcz przeciwnie- to mnie inspiruje i motywuje. Sprawiając, że zaczęłam postrzegać uczenie się jako najważniejszy element osobistego rozwoju.

Dbanie o siebie powinno mieć holistyczny charakter. Regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie, zabiegi kosmetyczne- to to wszystko na nic, jeśli zapominamy o regularnym stymulowaniu naszego umysłu! To właśnie próbowanie nowych rzeczy sprawia, że nasza codzienność staje się ekscytująca.

Summer challenge- learn something new each day!

Naukę przez wiele traktowałam raczej jako przykry obowiązek. Kojarząc ją jedynie z przykrym obowiązkiem edukacyjnym. Zmieniło się to na poziomie Uniwersyteckim. Nagle odkryłam, że uczenie się może zapewniać pewien rodzaj satysfakcji, o ile tylko pozostaje w kręgu naszych zainteresowań. Także wtedy, gdy zaczniemy traktować naukę jako zabawę, dbanie o nasz rozwój osobisty, codzienne wyzwanie, które poszerzają nasze horyzonty.

Jedną z najważniejszych zasad rozwoju osobistego jest nieustanne kwestionowane swoich dotychczasowych umiejętności. Uczynienie procesu uczenia się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Szkolenie się i samodoskonalenie. Wyjście poza strefę własnego komfortu oraz chęć przekraczania własnych limitów- to cechy, które pomagają nam zadbać o nasz samorozwój.

Jak wypracować nawyk uczenia się?
# porzuć schematy

Pamiętaj, że uczysz się tylko dla siebie. Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się nowych umiejętności, doskonalić samego siebie. Możesz próbować nowych rzeczy. Zagłębiać się w nowe tematy i porzucić je w każdej chwili, jeśli tylko stracą dla Ciebie znaczenie.

# wybierz dziedzinę i umiejętności

Zdecyduj się na temat, który zawsze wzbudzał Twoje zainteresowanie. Nie ograniczaj siebie. Możesz nauczyć się hiszpańskiego. Poznać sztukę kaligrafii. Odkryć meksykańską kuchnię. Nie wybieraj czegoś tylko i wyłącznie dlatego, że jest to modne. Zadbaj przede wszystkim o własną satysfakcję.

W szkole skutecznie utwierdzano mnie w przekonaniu, że nauka języków nigdy nie jest moją mocną stroną. Nie potrafiłam się przekonać do kursów językowych. Dziś mówię biegle w trzech językach lub dwa znam na poziomie komunikatywnym. Z pewnością nie przypuszczałam także, że będę studiowała tematy związane z modą i mediami społecznościowymi.

 # znajdź sposób

Jeśli dokonałeś wyboru dziedziny, w którą chcesz się zagłębić, teraz wystarczy znaleźć ścieżkę edukacyjną.

Jestem daleka od zachęcania innych do wyboru edukacji akademickiej. Odchodzi ona do lamusa. W coraz mniejszym stopniu odpowiada bieżącym potrzebom. Nie tylko rynku, lecz także studentów. Na szczęście doprowadziło to do rozwoju innych źródeł samodoskonalenia się. Zdobycie potrzebnych kwalifikacji jeszcze nigdy nie było tak osiągalne. Wszystko to za sprawą serwisów takich, jak np. Coursera. Oferuje ona kursy online, które są prowadzone przez wykładowców elitarnych Uniwersytetów. Co więcej większość kursów jest darmowa. Tematyka zaś niezwykle zróżnicowana. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Przykład: zawsze marzyłeś o studiowaniu mody?

Managing Fashion and Luxury Companies

Design: creating artifacts in society

Fashion Art, Fashion Product Development, Seweing, Pattern Making

# uczenie się jako element codzienności

Najważniejsza jest regularność. To w jaki sposób się uczymy oraz ile czasu dziennie możemy poświęcić na naukę, zależy przede wszystkim od naszych obowiązków. Naprawdę nie musimy spędzać kilku godzin każdego dnia, by móc zobaczyć efekty lub powiedzieć, że nasza nauka ma „sens”.  Nawet po 15 minut dziennie zapewnia rozwój. Po przeczytaniu 10 stron- będziesz wiedzieć więcej, niż wcześniej. 5 nowych słówek, to kolejny krok do opanowania języka. Dlatego nie pozwól, by napięty program powstrzymywał Ciebie od nauki. Wystarczy zdecydować się na metodą małych kroków i uwierzyć, że wszystko jest możliwe.

# odwiedź nowe miejsce

Pisałam już niejednokrotnie o tym jak ważne jest podróżowanie. Odważ się wyjść poza strefę własnego komfortu i odkryj nieznane Tobie miejsca. Robię to tak często, jak tylko możliwe. Wiedeń na jeden dzień?  Może weekendowy wyjazd do innego miasta? Odkrywanie nieznanych nam zakamarków w mieście, w którym żyjemy na co dzień? Wolontariat w Indiach?

# doceniaj swoje sukcesy!

To ostatni i najważniejszy krok. Doceniaj siebie. Nagradzaj swoje sukcesy. Nawet te najmniejsze. Zaznaczaj każdy postęp. Zainwestuj w mały notatnik. Analizuj wszystkie swoje postępy. Pisz o rzeczach, których się nauczyłeś. Tematy, które zagłębiłeś. Spisuj nowe pomysły. Przeczytane książki. Wszystko co Ciebie inspiruje.

Do dzieła! Czego chcielibyście się nauczyć w najbliższym czasie? Koniecznie podzielcie się swoimi pomysłami.

You Might Also Like

 • Właśnie sobie rozpisałam na ten miesiąc tabelkę. Książka nieprzeczytana, filmiki nieobejrzane… Chce się nauczyć robić ładne zdjęcia produktów.

 • Tak łatwo jest osiąść na laurach, zapomnieć o sobie i żyć wygodnie i leniwie. Przez kilka miesięcy miałam właśnie taki okres stagnacji, a gdy przypomniałam sobie jak fajna jest twórczość i rozwijanie pasji, od razu mnie ponownie wciągnęło. :)

  • Czasem zdecydowanie potrzebujemy odpoczynku! Jednak codziennie poznawanie czegoś nowego jest naprawdę ekscytującym zajęciem :)

 • Świetne i zwarte wnioski :) Holistyczne podejście do życia to mój konik. Wspomniałaś o jeszcze jednej ważnej kwestii, gdy otoczenie (szkoła, studia, inni ludzie) próbują wmówić nam różne rzeczy. I niestety, często przez całe lata albo, co gorsza, całe życie żyjemy w schematach i ograniczeniach. Uczę się ciągle, że wszystko trzeba przepuszczać przez dusze sito i robić swoje :) Blogowanie też jest świetnym sposobem na odkrywanie ciągle nowych rzeczy i poznawanie siebie z zupełnie innej strony.

  • W zupełności się z tym zgadzam! Blog znacznie poszerzył moje horyzonty i umiejętności! Jeszcze rok temu nie przypuszczałam, że będę sama w stanie zarządzać swoja strona, robić zdjęcia, prowadzić Instagrama marki, którą śledziłam od samych jej początków. Nie wspominając o wielu innych niesamowitych umiejętności, które udało mi się odkryć :)

 • Ja chcę nauczyć się:
  – rosyjskiego (na wyjazd nie wzięłam książki, więc tylko dwa razy dziennie powtarzam 3 deklinacje rzeczowników i w knajpach czytam menu po rosyjsku, bo wschód Polski)
  – lepiej pisać, a wciąż nawet nie ogarniam form publicystycznych
  – no i mogłabym zacząć porządniej rysować ludzi

  • Trzymam za wszystko kciuki! Zawsze chciałam nauczyć się chociaż podstaw rosyjskiego :)

 • Bardzo ciekawy i motywujący wpis! Ja rownież z biegiem kat doceniłam siłę nauki, uczę się języka, cały czas odkrywam siebie na nowo, siebie i swoje zainteresowania. Chyba dojrzałam do tego, aby cieszyć się z nauki:)

  • Mnie także w pewnym momencie zaskoczyło, że nauka naprawdę może być sposobem na relaks i przyjemnością :)

 • Świetny post, idealnie wpisuje się w to, co ostatnio siedzi mi w głowie. Nigdy nie jest za późno, żeby postawić na własny rozwój. Zabieram linka do Coursera i już szykuję się do obczajenia strony. Najbardziej chciałabym teraz skupić się na nauce języka, bo niestety już odczuwam skutki „języka nieużywanego”. Tak więc, język, social media i fotografia. To chyba moje trzy koniki na dzisiaj :)

  • Trzymam kciuki Słońce! Ja ostatnio także zastanawiałam się nad dalszym szlifowaniem umiejętności językowych. Chyba czas wziąć się na za włoski :)

 • Właśnie przygotowuje się do ważnego egzaminu i takie rady są jak najbardziej przydatne. Szczególnie regularność i systematyczność, niby prosta sprawa, ale tak naprawdę najtrudniejsza do wykonania. No i, nagradzanie siebie – mega ważne dla motywacji :)

  • Powodzenia z egzaminem! :) Oj tak, celebrowanie małych sukcesów jest chyba najważniejszym procesem nauki :)

 • Tak to chyba jest u większości z nas, że chodząc do szkoły chcemy ją jak najszybciej skończyć, a nauki nie traktujemy poważnie. Gdy dorastamy dostrzegamy jednak, że warto się uczyć, doskonalić umiejętności, poznawać nowe rzeczy. Bez tego stoimy w miejscu i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie nic osiągnąć :)